Kategoriler

Mürekkep

Kartuş mürekkebi nedir?

 

Kartuş mürekkebi, kırtasiye ürünlerinde ya da matbaalarda kullanılan boya ve mürekkeplerden farklı olarak püskürtmeli yazıcılarda kullanılan kartuşlar için özel olarak üretilmiş mürekkeplerdir. Kullanım alanları gereği daha çok özelliği barındırması gereken, hassasiyetle üretilen sıvılardır. Kartuş dolum mürekkeplerinin mikron boyutundaki püskürtme deliklerinden geçebilecek kadar küçük minik olması partiküllü ve uzun süreli beklemelerde havayla teması halinde katı tortu oluşturmayan kimyada olması amaçlanır ve gerekir. İkinci olarak  amaç ise üretilen mürekkebin çıktılarının ortam şartlarına dirençli olması ve renk tonaj uyumudur.Bilgisayar ekranında görünen resimlerin aynısını basmalıdır.

Genel olarak toplam  4 renk halinde kullanılan kartuş mürekkepleri CMYK grubundan oluşur. Bu dört renk mürekkep ile bütün renkleri oluşturabilir. (CYAN,MAGENTA, YELLOW, BLACK). Halk arasında "mavi" ve "kırmızı" diye anılan "Cyan" ve "Magenta" gerçekte tam kırmızı ya da tam mavi olmayıp ara tonlardır. Örneğin gerçek mavi tonun oluşması için Cyan ile Magenta renkler belli oranlarda birbirleriyle karıştırılmaktadır, daha doğrusu; yazıcı bu iki rengi üst üste püskürterek kağıt yüzeyinde karıştırmış olur. Bu şekilde; farklı renkteki mürekkepler birbirleri üzerine püskürtülerek istenilen renk tonlarına yaklaşılmaya çalışılır. Profesyoneller sadece 4 renk mürekkebin bu iş için çok ideal olmadığının farkındadır. Bu yüzden daha başarılı sonuçlar için renk sayısı 6 veya üzeri olan yazıcılar kullanmaktadırlar. 6 renkli grupta fazladan açık mavi(Light Cyan) ve açık kırmızı(Light Magenta) renkler bulunurken renk sayısı daha fazla olan yazıcılarda Asıl Kırmızı(Red), Asıl Mavi(Blue), Yeşil, Beyaz ve Gri renkte mürekkepler bulunmaktadır. Kullanılan mürekkebin renk sayısı arttıkça alınan çıktının kalite doğal tonlara yakınlığı da artmaktadır. Bu amaçla 12 renkte mürekkep kullanan cihazlar bile geliştirilmiştir.

Kartuş mürekkepleri ev/ofis tipi kullanıcılar söz konusu olduğunda temel olarak pigment tanecikli mürekkepler ve boyar maddeli mürekkepler olarak ikiye ayrılır. Pigmentli ve DYE mürekkepler bibirlerine göre artıları ve eksileri olan türlerdir. Farklı kullanım özellikleri olduğu için günümüzde aynı yazıcıda ikisi birlikte de kullanılabilmektedir. 4 renkli yazıcılarda (CMYK) çoğunlukla siyah mürekkep pigment tanecikli, sarı-kırmızı-mavi renkler ise DYE türündedir. Bunun sebebi pigmentli siyah mürekkebin döküman çıktlarının keskin hatlı ve sudan etkilenmiyor oluşu, DYE türü renkli mürekkebin ise fotoğraf çıktılarının daha canlı oluşudur. Bu bakımdan renkli kartuşlar için pigmentli mürekkep arayışına girmek çoğu zaman gereksizdir. Bu arayış şu an için sadece bazı Epson renkli kartuşlar için mantıklıdır. (DURABrite mürekkepli kartuşlar)

 

Alt Kategoriler

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
HP Üniversal Kartuş Mürekkebi (Kartuş Dolum Seti)
HP Üniversal Kartuş Mürekkebi (Kartuş Dolum Seti) 4 Ayrı Renk Mürekkeplerden Oluşmaktadır Siya..
94,40TL
KDV Hariç: 80,00TL
Ankara Dolum Bank - ADB Büro Makineleri © 2018
Altyapı: OpenCart-TR